Tonttukoulun valtaus Teatterimuseossa 18.11.

Lasten oikeuksien viikolla, tiistaina 18.11. klo 18.30–19 Tanssiteatteri Hurjaruuthin sirkuskoulun Tonttukoulu hiipii Lasipihan poikki ja valtaa Teatterimuseon maneesin! Tule seuraamaan tonttukoululaisten harjoituksia museovierailun yhteydessä.

Tonttukoulun harjoitteluun pääset tutustumaan museon pääsymaksun hinnalla. Paikalla on Tonttukoulun 1013-vuotiaiden ryhmä, opettajanaan Celso de Molina.

 

Huimaa! Sirkuksen taikaa ja tarinoita -näyttely Teatterimuseossa 10.1.2027 asti.

Suomalaisen sirkuksen tarina sai alkunsa 1800-luvulla, kun kansainväliset seurueet alkoivat vierailla Suomessa. Pikkuhiljaa syntyi kotimaisia kiertäviä sirkuksia, joiden sisällä perinteet siirtyivät sukupolvelta toiselle.

1990-luvulta lähtien perinteisen sirkuksen rinnalle kehittyi uudenlaisia ideoita: otettiin vaikutteita nykytanssista, populaarikulttuurista, musiikista ja kuvataiteista. 2000-luvulla nykysirkusryhmät ja -taiteilijat ovat vieneet esityksiään menestyksekkäästi maailman näyttämöille ja tehneet Suomesta kansainvälisesti arvostetun nykysirkusmaan.

Suomalaiset sirkushistorian hahmot tarinoineen, perinteinen sirkus ja nykysirkus kulkevat läpi näyttelyn rinta rinnan. Tutustu näyttelyyn täällä: Teatterimuseo | Huimaa! Sirkuksen taikaa ja tarinoita

 

Hurjaruuthin sirkuskoulu Tonttukoulu

Tonttukoulu on järjestänyt tavoitteellista mutta tunnelmaltaan mukavan leppoisaa taidekasvatusta jo vuodesta 2005. Ohjaajina toimivat ammattitaitoiset ja mukavat sirkusopettajat.

Lasten ja nuorten ryhmien lisäksi lukujärjestyksessä on taapero- ja perhesirkustunteja, joille lapsi tulee yhdessä oman aikuisensa kanssa.

Tonttukoulussa perehdytään monipuolisesti sirkuksen eri taitolajeihin: permanto-, pari- ja pyramidiakrobatiaan, ilma-akrobatiaan, tasapainoiluun, jongleeraukseen ja teatteri-ilmaisun alkeisiin.

Tutustu Tonttukouluun täällä: Sirkuskoulu – Tanssiteatteri Hurjaruuth

 

Kuvassa Hurjaruuthin Tonttukoululaisia. Kuvaaja: Riku Virtanen.